شستا بورسی شد

عرضه اولیه سهام شستا در بورس

شستا بزرگترین هلدینگ چند رشته ای فعال در زمینه های اقتصادی مهم کشور و از طرفی متعلق به سازمان تامین اجتماعی می باشد که یکی از سازمانهای مهم کشور و پرتفوی بسیار متنوع از مجموعه فعالیتهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برخوردار است. بالطبع شفاف سازی عملکرد و ورود به تالار شیشه ای بورس جایگاه شستا را در اذهان عمومی متفاوت خواهد نمود. در ادامه، بورسی شدن شستا از دیدگاههای مختلف به شرح زیر نقد و بررسی می گردد:

از منظر اقتصاد کلان
با توجه به اینکه بخش عمده ای از اقتصاد کشور در اختیار دولت می باشد عرضه سهام شستا در بورس یک روش خوب و عادلانه به سمت خصوصی سازی است که از این طریق با جمع آوری سرمایه های جزیی و پراکنده و بکارگیری این پس اندازها می توان ظرفیتهای شرکتها را افزایش داد و علاوه بر رفع نیاز سازمان تامین اجتماعی جهت پرداخت مطالبات بازنشستگان بویژه در شرایط کنونی شیوع ویروس کرونا و نیاز مالی دولت موجب کنترل نقدینگی و جلوگیری از تورم در جامعه می گردد.

از منظر ارتقاء شفافیت
از ارکان اساسی بازار سهام شفافیت عملکرد شرکتها می باشد که این امر باعث اعتماد سرمایه گذاران در سهام می گردد که با بورسی شدن شستا عملا کلیه فعالیتهای آن در چارچوب قانونی بورس خواهد بود و احتمال انجام معاملات غیرقانونی و خارج از ضوابط را به حداقل خواهد رساند که مسلماً فرایندهای شستا با حسابرسی و کنترل چند مرحله ایی توسط ناظرین مختلف و متعدد باعث ایجاد شفافیت می گردد که این امر موجب ایجاد رقابت برای افزایش کارایی و بهبود عملکرد جاری شستا و همچنین شرکتهای زیر مجموعه خواهد بود.

از منظر توسعه نظارت همگانی و عمومی بر شرکتها و نهادهای عمومی
با توجه به الزامات و مقررات حاکم بر بورس و قرار گرفتن اطلاعات در اختیار افراد و واحدهای خاص و حرفه ای در امر
سرمایه گذاری از یک سو و همچنین ارائه و انتشار اطلاعات مذکور در رسانه های تخصصی و عمومی و شبکه های اجتماعی، باعث اعمال نظارت بیشتر بر عملکرد شرکت می گردد و این امر موجب تشویق عملکرد و سودآوری بالای شرکت و جذب سرمایه و اطمینان از سرمایه گذاری مردم خواهد شد.

از منظر بزرگ کردن بازار سرمایه
ورود شستا به بورس با توجه به اینکه بزرگترین هلدینگ و شرکت سرمایه گذاری در کشور بوده و بسیاری از شرکتهای بزرگ کشور بعنوان بخشی از سرمایه های این مجموعه می باشند جذابیت بسیار بالایی را در بورس بعنوان عرضه اولیه ایجاد می نماید و عملاً بعنوان یکی از بزرگترین اتفاقات خوب برای بازار سهام تلقی می گردد که می تواند یکی از مهمترین عرضه های این بازار برای جذب نقدینگی باشد که این امر موجب سرمایه گذاری هدفمند مردم در خدمت اقتصاد کلان کشور می گردد. این امر که همسو با تصمیمات دولت محترم در عرضه سهام شرکتهای بزرگ دولتی
می باشد علاوه بر شکوفایی بازار سهام قدرت تقدینگی این بازار را ارتقاء داده و منجر به بزرگ شدن این بازار می شود.

از منظر مشارکت دادن مردم در تصمیم گیریها و منافع و دارائی های عمومی و بین نسلی
با توجه به اینکه در دوره های گذشته خصوصی سازی شرکتهای دولتی همیشه با انتقادات و شکایات بسیاری از باب نحوه واگذاری و استفاده مناسب آنها و بعضاً ورشکستگی شرکتهای سود ده منجر می شده، تغییر نگرش در خصوص واگذاری این شرکت معظم ، که متعلق به آحاد جامعه می باشد، در بازار سهام عملاً امکان سرمایه گذاری سهامداران خرد (عموم افراد جامعه) را به همراه خواهد داشت که علاوه بر ایجاد رضایت در جامعه در خصوص سلامت اقتصاد کشور امکان حضور سهامداران (مردم) و پیگیری وضعیت شرکت را در مجامع شرکتهای بورسی به همراه خواهد داشت که منجر به مشارکت مردم در تصمیم گیری ها در خصوص اموال عمومی و کاهش تصرف در آنها خواهد شد.

از منظر امکان تأمین منابع مناسب برای سازمان تامین اجتماعی
در بنگاههای اقتصادی منابع مالی شرکت بسیار حائز اهمیت می باشد و اخذ این منابع از بانکها بار مالی زیادی را به آنها وارد می کند . فروش سهام و تامین مالی از طریق بازار سهام بدون از دست دادن کنترل مدیریتی شرکتها از مزایای بسیار مهم بازار سرمایه می باشد که این امر با توجه به ارزش ذاتی شستا و توان جذب مشارکت عموم در خرید سهام می تواند منابع بسیار زیادی را برای سازمان تامین اجتماعی ایجاد نماید که علاوه بر مشارکت عمومی نیازهای مالی سازمان تامین اجتماعی را رفع خواهد نمود.

از منظر ارتقاء عملکرد و توسعه مدیریت در شستا
از منظر بورس شرکتهای پذیرفته شده باید عملکرد مناسب مالی و شفافیت در عملکرد قبل از پذیرفته شدن در بورس داشته باشند. با بورسی شدن شستا کلیه اطلاعات شرکتهای تابعه اعم از بورسی و غیر بورسی باید در سامانه های بورس بارگذاری شده و بصورت دوره ای گزارشهای متعددی در خصوص شفافیت عملکرد شرکتها و همچنین شستا در اختیار عموم قرار گیرد که این گزارشات ذاتاً موجب پایش و ارتقاء عملکرد مدیریتی شستا خواهد شد.

از منظر مسئولیت پذیری و پاسخگویی بیشتر در شستا
بدیهی است به دلیل اعمال استانداردها و آیین نامه های بازار سرمایه و همچنین و اعمال نظارت همگانی و مضاعف ، منجر به افزایش و ارتقاء مسئولیت پذیری و پاسخگویی شستا می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *