مقاله در مورد محصولات پلت

توضیحات اختصاصی واحد تولید پلت

ساختمان پلت
پلت از بخش های زیر تشکیل شده است.
۱– هسته اولیه : که خود ممکن است از گرد کردن کریستالهای شکر (عمدتاً) و یا مواد بی ضرر دیگر تشکیل شده باشد و یا اینکه با توجه به روش ساخت از ماده مؤثره به همراه چسباننده و پلیمر تشکیل شده باشد.
۲– بخش دارویی : که عمدتاً از ماده مؤثره به همراه مواد جانبی لازم جهت بار گیری دارو روی هسته های اولیه تشکیل شده این بخش عمدتاً از دارو، بایندر همراه پلیمر و یا بدون پلیمر تشکیل شده است.

۳– پوشش خارجی پلت : که می تواند پلیمر و پلاستی سایزر به همراه مواد رنگی را شامل شود.

انواع پلت
انواع پلت از نظر شکل ظاهری روش ساخت و آزادسازی دارو.
ولی به طور کلی پلتها را به دو دسته آهسته رهش و غیر آهسته رهش و یا ماتریکسی و مخزنی و همچنین پلتهای دارای هسته اولیه و فاقد هسته اولیه تقسیم بندی می کنند.

مختصری در مورد ویژگیهای پلت:

وجود غلظت خونی معین و ثابت دارو در طول دوره درمان در بسیاری از بیماریها ضروری به نظر می رسد. برای دستیابی به سطح خونی مؤثر یک دارو ،‌ بیمار ناگزیر به مصرف دوزهای مکرر دارو می باشد و این مسأله در مورد بیماریهایی که دوره درمانی آنها طولانی و یا مادام العمر می باشد باعث عدم پذیرش بیمار و سرپیچی وی از مصرف صحیح و به موقع دارو همچنین بروز عوارض جانبی می شود.

استفاده از اشکال دارویی پیوسته رهش می تواند کمک قابل توجهی به رفع این مشکلات نماید همچنین شکل دارویی پلت آهسته رهش خوراکی قابلیت های ویژه ای مانند عدم وجود مشکلات پرس شدن ، بکارگیری چند نوع دارو و یا ماده جانبی دیگر در یک دوز دارویی بدون اثرات نامطلوب و فیزیکو شیمیایی بر روی یکدیگر و ایجاد تقویت اثر دارویی و یا کاهش عوارض جانبی را نیز دارا می باشد.

همچنین کینتیک خروج دارو از معده نیز به دلیل اندازه ذره ای، قابل پیش بینی تر ، همچنین عوارض جانبی موضعی آن کمتر و نیز آزادسازی دارو کنترل شده تر و مناسبتر می باشد و خطرات ناشی از آزاد سازی یکباره دارو از دوزدارویی به دلیل مناسب نبودن فرمولاسیون و شکست پوشش پلیمری نیز به دلیل کوچک بودن واحدهای تشکیل دهنده پلت در مقایسه با قرص و شکلهای دیگر دارویی، کمتر می باشد

تاریخچه ساخت پلت

هر چند از اواخر قرن بیستم تلاشهای زیادی جهت ساخت پلت صورت گرفت تنها در سال ۱۹۵۰ موفق به ساخت چنین ذراتی شدند که البته کیفیت آنها چه از نظر شکل ظاهری و چه از نظر آزادسازی دارو قابل مقایسه با پلتهای امروزی نبود.
در سال ۱۹۴۹ یک محقق داروساز در کارخانه اسمیت کلاین و فرنچ (SKF) دانه شکری برای تهیه پلت به عنوان پایه اولیه استفاده کرد.
هر چند در گذشته در صنعت ساخت شیرینی چنین ذراتی ریز و کوچک که شبیه پلت بودند ساخته می شد اما در صنعت داروسازی طرز تهیه چنین ذراتی شناخته شده نبود تا اینکه در یکی از مجلات شیرینی پزی به طرز ساخت چنین ذراتی اشاره شد و جزییات ساخت پلت توضیح داده شد.

فرآیند ساخت پایه های اولیه شکری با این روش چندین روز به طول می انجامید و برای تکمیل ذرات پلت با این روش روزها وقت لازم بود . این هسته های اولیه شکری و یا به عبارتی ،‌خنثی و بی ضرر بودند و پایه ای برای شروع فرآیند پلت سازی به شمار رفتند.
در سال ۱۹۶۴ روش دیگری برای تهیه پلت بوسیله SKF به عنوان انحصاری مطرح شد که با این روش پلتهایی با اندازه بین ۰٫۲۵-۲mm تهیه شد در همیـن زمـان در ژاپن دستگاه مارومرایزر وارد بازار شد. این ماشین جدید خیلی سریع وارد بازار دارویی و صنعت داروسازی ژاپن شد و در زمان کوتاهی تعداد زیادی ذرات پلت با اندازه ای مناسب تولید می کرد. این دستگاه شامل اکسترودر واسفرونایزر بود که اکسترودر مخلوط مواد موثره و مواد جانبی مرطوب را به واحدهای سیلندر مانند (مثل رشته های ماکارونی) تبدیل می کرد و سپس دستگاه اسفرونایزر این سیلندرها را به ذرات کوچک ،‌بریده و گرد می گردد.
به هر حال امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ساخت دستگاههای اختصاصی جهت تهیه پلت، این شکل دارویی جای خود را به خوبی در صنعت داروسازی باز نموده و امروزه فرآورده های متعددی به شکل پلت در بازار دارویی سراسر دنیا وجود دارد و روش های متعددی برای تهیه پلت وجود دارد که شمای کلی آن در ذیل آورده شده است.

تکنیکهای ساخت پلت دارویی: